Ялець звичайний (Leuciscus leuciscus)

0003

0001

0002

Поширення виду: широко поширений євро-азіатськй вид. Річки і озера басейнів Північного Льодовитого океану, Балтійського, Чорного, Азовського, Каспійського морів (в Європі – на північ від Альп і на схід від Піренеїв), озера Сибіру, Півн. і Центр. Казахстану.

Найбільша довжина тіла 20 см, звичайно 10-15 см, маса до 100 г, звичайно 30-50 г, тривалість життя до 8 років. Тіло видовжене, валькувате, низьке, ледь стиснуте з боків. Анальий плавець з виїмкою. Рот нижній, маленький. Довжина рила меньша за ширину лоба і в середньому складає 6,6-7,5 % стандартної довжини тіла. Спина темна, від темно-сірого або оливково-зеленого до чорного кольору, боки світло-сірі із сріблястим вилиском, черево світлосріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні, черевні і анальний блідо-жовті, жовтувато-оранжеві або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-оранжева. Під час розмноження в самців верхні частини голови, спини і боків тіла вкриваються білуватими роговими горбками.

Прісноводна зграйна придонна жила риба чистих, переважно добре аерованих текучих вод, яка віддає перевагу прибережним ділянкам із піщаним або піщано-мулистим грунтом, де тримається на глибинах до 1,5 м. Статевої зрілості досягає на 2-3-му роках життя при довжині тіла близько 9-10 см. Розмноження з кінця березня, при прогріванні води до 5-6 ºС, до початку, інколи й до кінця травня. Плодючість до 22,6 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається за один раз на глибинах до 0,5 м у місцях із швидкою течією на різні донні предмети, зокрема й на рослинність. Живиться переважно організмами бентосу –червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах, дорослими комахами, які падають у воду, а також ікрою риб та частково рослинністю.

Непромислова риба. Занесена до списків МСОП і Європейського червоного списку.

В Україні поширена практично в усіх великих річках і їхній додатковій системі, а також у проточних озерах і в дніпровських водосховищах, раніше відзначалася в Дніпровсько-Бузькому лимані, відсутня в Криму.

© Ю. В. Мовчан «Риби України» (визначник-довідник)

Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 29 від 19 січня 2021 року, підуст звичайний занесен до Червоної книги України. Вилов занесених до Червоної книги України видів риб забороняється Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також Правилами любительського і спортивного рибальства.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>