Синець звичайний (Ballerus ballerus)

0001

0006

0007

Поширення виду: широко поширений в прісноводних водоймах Європи від Рейну до Уралу та від басейнів Балтійського і Північного до Чорного, Азовського і півн. частини Каспійського морів. Раніше цей вид відносили до роду Лящ – Abramis Curvier, 1816.

Найбільша довжина тіла 35 см, маса до 0,6-1,0 кг, тривалість життя близько 8-10 років. Тіло видовжене, відносно високе, сильно стиснуте з боків. На череві за черевними плавцями є шкірястий кіль не вкритий лускою. Голова невелика, рот маленький, кінцевий, зрізаний косо, обернений догори, рило дещо пригострене. Спина темна, з густим темно-синім відтінком, боки сірувато-сріблясті з блакитним вилиском, черево сріблясто-біле. Спинний і хвостовий плавці сірі з темними кінцями, всі інші безбарвні або жовтуваті з темною облямівкою при кінці. Під час розмноження у самців луска біля анального отвору вкривається білуватими роговими горбками.

Прісноводна зграйна річково-озерна жила риба, яка тримається у товщі води чи у придонних шарах глибоких ділянок з помірною течією і чистою водою (звичайно уникає непроточних водойм) та щільним піщаним, піщано-мулистим або замуленим кам’янистим грунтом. Статевої зрілості самці досягають у віці 3-х років при довжині і масі тіла 15-16 см і 45-57 г, самиці відповідно у 3-4 роки, при 22-23 см і 160-180 г. Плодючість до 82 тис. ікринок. Розмноження в кінці квітня – на початку травня. Ікра клейка, відкладається за один раз (початок нересту при температурі води 13-14 ºС, його пік при 17-18 ºС, закінчення при 20-21 ºС) на рослинність у неглибоких, до 30-40 см, з помірною течією місцях. При температурі води 18 ºС личинки виходять з ікри за 4-5 діб після її запліднення. Молодь живиться планктоном, у дорослих риб окрім планктону значне місце в живленні займають личинки комах і їхні дорослі форми, дрібні молюски тощо.

Промислового значення не має (служить приловом з іншими рибами), харчові якості невисокі (кістлявість).

Занесена до списків Бернської конвенції і Європейського червоного списку.

В Україні поширена в басейнах всіх річок і в багатьох проточних озерах. Завозився для акліматизації в Крим (Симферопольське водосховище).

© Ю. В. Мовчан «Риби України» (визначник-довідник)

0002

0004

0005

0003

0008

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>