Підуст звичайний (Chondrostoma nasus)

0008

0005

0002

0006

0004

Поширення виду: басейни європейських річок від Піренеїв і Альп на північ до Вісли і Неману та на схід до Дніпра.

Найбільша довжина тіла 45 см, частіше 25-30 см, маса тіла до 2 кг, частіше 0,5-1 кг, тривалість життя до 10 років. Тіло видовжене, низьке, дещо стиснуте з боків. Рот маленький, нижній, у вигляді поперечної щілини, нижня щелепа спереду загострена, з хрящуватим ріжучим краєм. Рило довге, хрящувате. Очеревина чорна. Спина темно-сіра з буруватим або зеленкуватим відтінком, боки сірувато-сріблясті, черево молочно- або сріблясто-біле, іноді з жовтизною. Спинний і хвостовий плавці темно-сірі, перший при основі часто жовтуватий або червонуватий, всі інші плавці жовтуваті або червонуваті. Під час розмноження забарвлення яскравішає, в самців і старих самиць на голові, передній частині тулубу і грудних плавцях з’являються білі рогові горбки.

Прісноводна зграйна придонна жила риба, яка тримається місць з чистою проточною водою, зокрема на бистринах і порожистих ділянках корінного русла (уникає стоячої, слабопроточної і забрудненої води), та твердим піщано-мулистим, глинистим або гальково-кам’янистим грунтом, особливо вкритим нижчими водоростями. Статевої зрілості досягає у віці 2 (при довжині тіла близько 15 см), переважно у 3-4 роки, при довжині і масі тіла відповідно у самців 16-20 см і 80-150 г, у самиць 21-28 см і 200-300 г. Розмноження, під час якого риби збираються у велики зграї, з середини-кінця квітня, при температурі води 7-8 ºС, масово у травні, при 10-13 ºС і закінчується у кінці травня – на початку червня при 16-20 ºС. Плодючість до 40 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається за один раз на ділянках із гальково-кам’янистим або гальково-пісчаним грунтом на глибинах 0,2-1,5 м при швидкості течії 0,3-1,5 м/сек. Вихід личинок з ікри відбувається за 2,5-3 тижні після її запліднення при температурі води 9-16 ºС. Молодь живиться дрібним планктоном, дорослі споживають переважно рослинність обростань грунту і підводних предметів та мешканців таких обростань – ракоподібних, червів, личинок комах тощо, іноді й ікру риб.

Другорядна промислова риба з досить низькими смаковими якостями.

Занесена до списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку.

В Україні зустрічається майже в усіх добре проточних водоймах від пониззя Дунаю і річок Закарпаття до бассейну Дніпра включно.

© Ю. В. Мовчан «Риби України» (визначник-довідник)

Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 29 від 19 січня 2021 року, підуст звичайний занесен до Червоної книги України. Вилов занесених до Червоної книги України видів риб забороняється Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також Правилами любительського і спортивного рибальства.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>