Рибець звичайний (Vimba vimba)

0001

0002

0003

0004

Поширення: ріки басейнів Балтійського, Чорного (від Дунаю до Дніпра) і Азовського морів.

Найбільша довжиа тіла близько 40 см, звичайно 20-30 см, маса 800-900 г, тривалість життя до 10-12 років. Тіло помірно видовжене, досить високе, стиснуте з боків. Рот маленький, нижній, півмісячний. Рило довге, м’ясисте. За спинним поплавцем є вкритий лускою кіль. Спинний бік темно-сірий, попелястий з синюватим або зеленкуватим вилиском, боки сірувато-сріблясті, черево сріблясто- або молочно-біле. Спинний і хвостовий плавці сірі, всі інші безбарвні, іноді світло-сірі, блідо-жовті тощо. Під час розмноження верхня третина тіла робиться майже чорною, боки темно-сріблястими, черево білим з червоним, оранжевим або яскраво жовтим вилиском, спинний і хвостовий плавці чорними, всі інші плавці червоними або оранжевими, у самців голова, спини і боки вкриваються дрібними конічними білуватими роговими горбками.

Напівпрохідна зграйна придонна риба, яка нагулюється в солонуватих водах лиманів і передгирлових ділянок річок, звідки здійснює масові міграції в річки для розмноження як в осінньо-зимовий (з вересня до березня), так і у весняно-літній (з березня до липня) час. Відомі жилі форми, які все життя проводять тільки в річках, де риби віддають перевагу ділянкам з помірно швидкою або швидкою течією, чистою прохолодною водою і піщаним, піщано-гальковим або кам’янистим, звичайно дещо замуленим, грунтом. Статевої зрілості досягає переважно у віці 3-4 років, окремі самці у два роки, при довжині тіла близько 17-20 см. Розмноження з квітня до липня, нерестові міграції починаються при температурі води 2-3 °С, посилюються при 8-10 °С і максимальні 15-19 °С. Плодючість 10-222 тис. Ікринок. Ікра клейка, відкладається кількома порціями (початок нересту при температурі води 12-13 °С, основний нерест при 15-20 °С, закінчення при 21-26 °С), звичайно на кам’янисті гряди і перекати, на розсипи дрібного каміння або на добре відмите коріння рослин, у місцях з швидкою течією, рідше в стоячій, але чистій воді, на глибинах до 0,5-1,5 м і більше (до 3,5 і навіть до 11-16 м). При температурі води 20-22 °С личинки виходять з ікри за 3-3.5 доби після її запліднення. Молодь живиться планктоном з поступовим переходом переважно на бентосну їжу, дорослі особини споживають червів, личинок комах, молюсків, ракоподібних, водорості і вищу водну рослинність, а також ікру і дрібних риб (тюльку, бичків та ін.).

Цінна промислова риба з високими смаковими якостями (м’ясо ніжне, жирність до 12-27 %), чисельність якої зараз повсюдно скорочується.

В Україні зустрічається в басейнах всіх великих річок і в солонуватих лиманах півн.-зах. Частини Чорного та північній частині Азовського морів (найчисленніша в пониззі Дунаю, Дністра, Півд. Бугу і Дніпра). Жилі форми відомі в басейні верхнього Дністра, в деяких притоках Дніпра (Случ, Рось) та в його водосховищах і в Сів. Донці.

© Ю. В. Мовчан «Риби України» (визначник-довідник)

0005

0006

0007

0008

0009

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>